esemény betöltése

« Összes esemény

  • Ez az esemény elmúlt.

ELŐADÁSOK A ZENÉRŐL

2020. május 7. | 17:30 - 18:30

A járványhelyzet miatt a mai napra meghirdetett előadás elmarad.

Az előadás új időpontja: 2020. november 11.

 

Ferenc Józseftől Szent Istvánig

1914-1938: Egy rövid emberöltő kulturális emlékezete a komolyzenében

5. rész – „Ah, hol vagy, magyarok tündöklő csillaga…”

 

Zenével egybekötött ötrészes előadássorozat a két világháború közötti évek magyar zenetörténetéről

Előadó: Windhager Ákos PhD, összehasonlító irodalomtörténész

 

A Klebelsberg Emlékház öt előadásból álló zenetörténeti sorozata a két világháború közötti évek magyar komolyzenéjének a történetét, alakulását kívánja összefoglalni. A felkért előadó, Windhager Ákos az első világháború kitörésétől a második világháború előestjéig mutatja be a tudatos emlékezetpolitika komolyzenei megnyilvánulásait. A sorozat főszereplői a korszak meghatározó zeneszerzői: Hubay Jenő, Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Weiner Leó és Lajtha László, akik mellett számos, ma már nem ismert alkotó is feltűnik. A Ferenc Józsefet megjelenítő hadiportrétól a magyar kommün és a területelcsatolás traumáján át, a főváros egyesítésének erősen kritikus ünneplésén túl, a Szent István-emlékévig számos esetben nyilatkoztak meg a zene nagy- és kismesterei. A legtöbb alkotó nem kormányzati felkérésre írt zenei emlékműveket, mi több, sokszor vissza is utasították, hogy konkrét politikai tartalmat jelenítsenek meg. Az öt előadás betekintést enged a kormányzatok és a zenei élet kapcsolatába, a zeneszerzők közéleti tevékenységébe, a zenevilág belső hatalmi játékaiba, valamint abba, hogy az egykori gazdag zenei emlékezetből ma miért nem ismerhetünk szinte semmit.

 

5. rész – „Ah, hol vagy, magyarok tündöklő csillaga…”

1938 öröksége

Az 1938-as év művelődési eseményei közül kiemelkedik a Szent István-emlékév programsorozata, valamint az Eucharisztikus Világkongresszus rendezvénye. A magyar szerzők azonban nem csak a Szent István-operák, -oratóriumok és -misék megírásában vettek részt, de a néphagyományok színpadi megjelenítését hiteles módon vállaló Csupajáték sorozatban is. Az előadás részletesen kitér arra is, hogy a magyar egyházzene milyen provokatív új művekkel gyarapodott, megerősítve ezzel Szent István kultuszát. Az előadássorozatot Kodály töredékes Szent István-kantátája zárja.

 

 

Az előadóról

Windhager Ákos PhD (1975), összehasonlító irodalomtörténész. Kutatási területei: a 19. és a 20. századi kulturális emlékezet; a szépirodalom, a komolyzene és a tömegkultúra kölcsönhatásai; valamint a művészet közéleti olvasatai. Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet tudományos munkatársa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem óraadó oktatója és a Magyar Állami Operaház zenekari dramaturgja.

 

Eddig megjelent kötetei:

Vivente e moriente – 1956 emlékezete a komolyzenében (L’Harmattan Kiadó,2016)

Mihalovich Ödön (BMC, 2019)

 

Részletek

Dátum:
2020. május 7.
Időpont:
17:30 - 18:30