- Ez az esemény elmúlt.
ADALÉKOK A KÉT VILÁGHÁBORÚ KÖZÖTTI MAGYAR FILM TÖRTÉNETÉHEZ
2021. október 14. | 18:00 - 19:00
Zilahy Lajos, a filmember
Előadó: Kurutz Márton, a Magyar Nemzeti Filmarchívum kutatási és gyűjteményi vezetője
2021. október 14., csütörtök 18:00
Helyszín: Klebelsberg Emlékház (1028 Budapest, Templom utca 12-14.)
Szervező: V4 Építészeti Alapítvány
A V4 Építészeti Alapítvány tisztelettel meghívja Önt, a Klebelsberg Emlékházba
(1028 Budapest, Templom utca 12-14.)
- október 14.-án, csütörtökön, 18:00 órára
Kurutz Márton, a Magyar Nemzeti Filmarchívum kutatási és gyűjteményi vezetőjének előadására:
Zilahy Lajos, a filmember
Adalékok a két világháború közötti magyar film történetéhez
A 130 éve született Zilahy Lajos (1891–1974) a Horthy-korszak tagadhatatlanul legnagyobb sikerszerzőjének nem csak a Halálos tavasz című regénye, de minden más műve is számos kiadást és magas példányszámot ért el, drámáit állandó telt házzal játszották. De Zilahy nemcsak író volt, hanem folyóirat szerkesztő, a népi írók támogatója, a Pegazus Filmvállalat alapítója, a magyar tehetségek felkarolását célzó Kitűnőek Iskolája program megálmodója és mecénása.
A Nagyszalontán született, jogász végzettségű Zilahy a magyar film felvirágoztatására Pegazus néven filmvállalatot alapított, amelynek első munkája a Halálos tavasz volt. A Karády Katalin és Jávor Pál főszereplésével készült film a háború előtti korszak filmgyártásának emblematikus darabja lett. A kasszasiker három további Zilahy-regény (Hazajáró lélek, A szűz és a gödölye, Valamit visz a víz) megfilmesítését is lehetővé tette. Az író 1930-ban írásaiért, tevékenységéért megkapta a Horthy-rendszer egyik legrangosabb elismerését, a Corvin-koszorút.
1947-ben hivatalos útra az Egyesült Államokba utazott, s már nem tért vissza. Amerikában írta meg a Dukay család című regénytrilógiáját, amely a magyar arisztokrácia erkölcsi széthullásának pontos rajza. Keservesen viselte az emigrációt, mindig hazavágyott, s a hatvanas évek elején házat vásárolt a vajdasági Újvidéken. Gyakorta elment a határig, hogy átnézhessen Magyarországra. 1973-ban végre hazalátogathatott, s be is adta hazatelepedési kérelmét. Erre már nem kerülhetett sor, mert 1974. december 1-jén Újvidéken meghalt.
Kevesen tudják, hogy Zilahy Lajos (1891-1974), az író már pályája elején szoros kapcsolatba került a filmmel. Több könyvéből készült film, így a Halálos tavasz című regényéből, Karády Katalin és Jávor Pál főszereplésével, és vált a két világháború közötti időszak filmgyártásának emblematikus darabjává.
Zilahy nem csak megszokta, de meg is szerette az új médiumot, amelynek később gyártási folyamataiba is aktívan bekapcsolódott. Szinte egyetlen olyan alkotója volt a korszaknak, aki saját produkcióban gyártotta műveinek filmváltozatait. Nem csak Zilahy szerette a filmet, a film is szerette őt, mindaddig, amíg lehetett…